skogs-DM 2018

 

DM segrare Stefan Axelsson och Vilde.

 NR   Deltagare   1    2    3    4   5   S:a straff   Plac  
1

Agne Arnesson, Trollhättan
Pälle 16 år, nordsvensk

1 42 0 98,5 40,5 182 1
2 Peter Nilsson, Stöpafors
Greta 14 år, Ardenner
2 34 0 97,5 79 212,5 3
3 Harald Röttger, Deje
Birka 22 år, nordsvensk
3 U 0 U 125 328 UU 6
Peter Vallin, Munkfors
Bergastjärna, 5 år, nordsvensk
s t r u k e n
5 Stefan Axelsson, Deje
Vilde 8 år, nordsvensk
0 85 0 75,5 42 202,5 2
6 Anders Bärjed, Klässbol
Mynta 11 år, nordsvensk
3 55 0 78 86 227 4
7 Sixten Andersson, Uddevalla
Pälle, 16 år, nordsvensk
2 82 30 86,5 97 304,5 5

 

startlista. första start kl.11.00

1    Agne Arnesson      Pälle      
2 Peter Nilsson Greta
3 Harald Röttger Birka
4 Peter Vallin Bergastjärna
5 Stefan Axelsson Vilde
6 Anders Bärjed Mynta
7 Sixten Andersson Pälle

 

 

Skogs-DM hos Royne Engblom, Ängåsen, Gunnarskog. Anmälan om deltagande till Carita Flod (073 829 04 46) senast den 17 februari. 

 

Anmäl också till Carita om du kan vara med som "iordningsställare" och/eller funktionär. 

 

 

 

skogs-DM 2017

Resultat

start nr  kusk/häst    Ras    1   2   4   5   straffp placering
  8 Agne Arnesson / Pöjo Nsv 0 0 36 67,5 18 121,5 1
 7 Peter Nilsson/ Greta Ard 2 10 34,5 112 15 173,5 2
1 Jenny Olofsson/ Pöjo Nsv           0 12 30 166,5 32 240,5 3
3 Knut Harju/ Gommes Faksa Kallblodstravare  4 12 50 232 88 386 4
4 Anders Berjed/ Mynta Nsv/Ard 2 14 72,5 100 114 302 U 5
2 Harald Röttger/ Birka Nsv 6 70 67 142 100 385 U 6
6 Conny Bengtsson/ Thuli Silje  Kallblodstravare 6 121 74,5 100 154 455,5 U 7

 

 Plats: Lilla Gårdsås, Ängåsen, Gunnarskog

 Startlista

Resultat:2016

  start.nr  Kusk/Häst ras  1   2   3      4       5   straff Placering
5 Jenny Olofsson/Bergs Lilla My 11år   Nsv 3 1 0 36 3 43 1
4 Anders Berjed/Mynta 9 år Nsv/ard 3 3 19 43,75 16 84,75 2
1 Bertil Liljemark/Mio 12 år Nsv 0 11 40 37,75 1 89,75 3
3 Stefan Axelsson/Vilde 6 år Nsv 0 12 31,5 57 34 134,5 4
6 Harald Röttger/Siljar 12 år Nsv 0 49 53,5 76 51 229,5 5
2 Helena Högberg Dahlbeck/Gomnes Faksa 7 år Kallblodstravare 3 55 74,5 100 72  304,5 u 6

 

 

perfektlunnbänk perfekt lunnbänk resultat2016
foto: Carita Flod

Proposition

Skogs-DM 20160306

Plats: Styckåsskogen, Arvika Tid: kl. 9.00 Bangenomgång.
Startlista 

startlista2016

 

Första start kl. 11.00

 

Uppgifter i anmälan:  hästens namn, ras, ålder, kuskens namn.

Anmälan till: Carita Flod   0738 29 04 46

Anmälan: Senast den 20/2

Vid frågor ring 0738 29 04 46

Avgift: 100:-/start + medlemsskap i JUF

 

 

Hästägarförsäkran finns i sekretariatet och skall skrivas under innan urlastning.

 

OBS. Hästpasset skall medtas, kontroll vid station 1.

 

Servering finns på tävlingsområdet.

 

Välkomna!

 

DM Skogskörning Arvika 2015-03-08

i Styckåsskogen, Arvika

Anmälan till Carita Flod, 073-829 04 46 senast den 22 februari. Det behövs "iordningsställare" och funktionärer. Hör av dig till Carita om du vill hjälpa till.

Resultat:

 Plac.  Namn     1 2 3 4 5 straff
1    Anders Bärjed- Mynta  8 år nsv 3 7 11,5 46,5 14 82
2 Bertil Liljemark- Mio 11 år nsv 0 6 14 65,5 33 118,5
3 Agne Arnesson- Pälle 13 år nsv 0 3 4 86,5 32 125,5
4 Lars Andersson- Skarpen 8 år ardenner 2   25   12 100   60   199 u 
5 Stefan Axelsson- Vilde 5 år nsv 0    8     87 78 100 281 u
6 Knut Harju- Thuli Silje 15 år kallblodstrav 12 0 58 135,75  100  

305,75 u  

utom

tävlan  

Jenny Olofsson- Pöjo 4år nsv 0 11 18 59,25 32

120,25

 

Startlista:

1. Agne Arnesson/Pälle nordsvensk

2. Stefan Axelsson/Vilde nordsvensk

3. Bertil Liljemark/Mio nordsvensk

4. Anders Bärjed/Mynta nordsvensk

5. Lars Andersson/Skarpen ardenner

6. Kennet Olsson/Lacy korsning (ardenner/korsning) struken

7. Knut Harju/Thuli Silje kallblodstravare

8. Jenny Olofsson/Pöjo nordsvensk utom tävlan

 

DM skogskörning Arvika 2014-03-08 

 

Agne Arnesson från Trollhättan med nordsvensken Pälle vann årets DM i Skogskörning som
kördes i Styckåsskogen, Arvika.
Bäste Värmlänning och Distriktsmästare blev Bertil Liljemark med nordsvenska valacken Mio

 

RESULTAT

 

Plac       1 2 3 4 5 S:a  
1 Agne Arnesson Pälle nsv 0 10 24 40,5 34 108,5  
2 Bertil Liljemark Mio nsv 0 4 20 35 54 113  
3 Peter Nilsson Greta ardenner 5 10 71 41,5 65 192,5  
4 Ola Halse Undra nsv 1 11 69,5 92 37 210,5  
5 Lars Andersson Skarpen ardenner 1 25 55,5 69,5 64 215  
6 Stefan Axelsson Vilde nsv 1 25 42,5 78 102 248,5  
7 Måns Pettersson Undra nsv 1 20 69 90 84 264  
8 Jenny Olofsson Lilla My nsv 3 0 46 100 67 216 1 U
9 Gunnar Nilsson Dollar fjord 1 17 90 100 100 308 2 U
10 Cecilia Berntsson Lazy ardenner 6 48 100 100 164 418 2 U

 

DM Skogskörning i Styckåsskogen vid vattentornet den 8/3 kl 10.00.
Startlista
1. Ola Halse med Undra nordsvensk. 
2. Bertil Liljemark Mio nordsvensk. 
3. Cecilia Berntsson Leisy kallblodsbland.
4. Lars Andersson Skarpen ardenner.
5. Agne Arnesson Pälle nordsvensk. 
6. Peter Nilsson Greta ardenner.
7. Gunnar Nilsson Dollar fjording.
8. Jenny Olofsson Lilla My nordsvensk. 
9. Stefan Axelsson Vilde nordsvensk.
10. Måns Pettersson Undra nordsvensk.
Välkomna att titta!

 

Nu satsar vi på DM i skogsköring som äger rum i Styckåsskogen i Arvika  
Lördag 8 mars.

Anmälan om deltagande till Karin Rinberg


på mail karin.rinberg@outlook.com eller telefon 076-8143368.

Karin tar också tacksamt emot din hjälp som funktionär.

Hör av dig till Karin om  
du vill hjälpa till.